هویت بصری و کاربردی+برند سازی با هویت بصری

هویت سازی برند

هویت برند (Brand Identity) چیست؟

عناصر بصری عناصری هستند که به منظور معرفی یک موضوع( کالا ، فعالیت، خدمات و..) طراحی و ارائه می شوند. به عبارت دیگر لوگو یا نشانه ، هویت بصری یک موضوع است. لوگو می تواند در قالب هر عنصر بصری جلوه گر شود اما بطور مشخص به دو حالت کلی ارائه می شود:
الف) نشانه های تصویری
ب) نشانه های نوشتاری
نشانه های تصویری، نشانه هایی هستند که عنصر به کار رفته در آنها تصویر است. این تصویر می تواند یک گل، یک حیوان، نماد ملی یا ستنی و… یا حتی یک تصویر نامشخص باشد. تصویر به کار رفته در نشانه های تصویری در ارتباط با محدوده فعالیت موضوع، چهار نوع است:
• تصویر استفاده شده با موضوع ارتباط مستقیم دارد. مثلا وقتی برای شرکتی در حوزه تولید خودرو لوگو طراحی می کنیم می توانیم ار تصویر یک خودرو استفاده کنیم
• تصویر با موضوع برند ما ارتباط غیر مستقیم دارد. مثلا برای یک شرکت هواپیمایی تصویر پرنده در طراحی بکار گرفته شود.
• تصویر استفاده شده ما در لوگو هیچگونه ارتباطی با موضوع برند ما ندارد. مثلا برای طراحی لوگو شرکت ماشین سازی از تصویر گل استفاده شود.
• تصویر ما می تواند از جنبه های فرعی با موضوع ما ارتباط داشته باشد.

البته بهترین روش انتخاب تصویر در طراحی لوگو در اکثر موارد، گزینه یک یا دو می باشد چونکه روش های سه و چهار غیر قابل پیش بینی می باشند.

برند سازی و هویت 

چگونه برای کسب و کارمان “هویت بصری” موفقیت آمیزی بسازیم

نشانه های نوشتاری، نشانه هایی هستند که عنصر بصری آنها حروف، نوشتار و یا اعداد می باشد که می تواند همزما با هم و یا بصورت جداگانه مورد استفاده قرار بگیرد.

نشانه های نوشتاری به دو صورت تقسیم بندی می شوند.

• لوگو تایپ:

نشانه هی می باشند که نوشتار آنها براساس نام کامل موضوع است. و با طراحی ویژه و متفاوت از شکل حروف متداول ارائه می شوند.

• منوتایپ:

نشانه هایی هستند که نوشتار آن ها حروف ابتدای نام موضوع است و با طراحی ویژه ارائه می شوند.

در طراحی یک نشانه بایدچند نکته مد نظر قرار بگیرد از جمله:

سادگی: یک لوگو خوب و حرفه ای ترجیحا از عناصر بصری اندکی شکل گرفته است. منظور از اندک بودن این عناصر، ضرورت پیشگیری از پراکندگی بصری لوگو یا نشانه است.

توازن- تعادل و تناسب:

به عبارت دیگر تیرگی و روشنایی سطوح، ضخامت و نازکی خطوط و ..باید از توازن و تناسب لازم بهره برده و در اتصال و چیدمان خطوط در کنار یکدیگر از ریتم مناسب برخوردار باشد.

قابلیت رنگ پذیری:

یک نشانه باید در عین آنکه توانایی ارائه با یک رنگ داشته باشد، هنگام ارائه رنگی، نباید ضعیف شود. و یا در صورت ارائه نسخه رنگی، نسخه تک رنگ آن بی روح و کم جلوه نشان دهد. ضروری است توجه داشته باشیم هنگامی که برای یک نشان پیشنهاد رنگ می کنیم، جنبه زیبا شناختی و مفهومی همزمان مور توجه قرار گیرند. برای مثال اگر رنگ قرمز را برای کادر چهارگوش یک آرم مناسب تشخیص دادیم.منطبق با محدوده فعالیت موضوع و در صورت لزوم این قرمز را رده رنگ های همپایه( قرمزتیره-نارنجی) تغییر دهیم.

امکان تغیر ابعاد:

آرم باید طوری طراحی بشود که در صورت لزوم بتوان آن را به مقیاس مورد نیاز کوچک یا بزرگ کرد، بدون آنکه طرح کلی آن لطمه ببیند. نشانه های که هنگام کوچک شدن که بتوان برروی کارت ویزیت چاپ کرد اجزا آن غیر قابل تشخیص می شوند، آرم هایی ایده آلی نیستند. همینطور آرم هایی که هنگام بزرگ شدن، اجزاء آن بدشکل می شوند ( تا حدی که بتوان آنها را بر روی سر در فروشگاه نصب و اجرا نمود)

ماندگاری تصویری:

پیش بینی و لزوم کاربرد و انتخاب عناصر بصرص که دارای تاریخ مصرف کوتاه مدت نباشند، یعنی عوامل بصرص مورد استفاده در یک آرم و لوگو باید برای دو تا سه دهه از سوی جامعه قابل پذیرش باشند و کهنه نشوند.
ساختار کلی یک آرم باید به گونه ای باشد که امکان تغییر و تبدیل در آن ، بدون لطمه زدم به هویت آرم و لوگو مورد نظر ما ، موجود باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *