بازاریابی نوین/ابزارهای بازاریابی نوین کدامند؟ inbound و outbound

ما دو نوع بازاریابی در دنیا داریم: Inbound و outbond

inbound

بازاریابی نوین و اینباند مارکتینگ: یعنی بازاریابی جاذبه ای، یعنی اینکه من کسی که قصد دارد کسب و کاری را تبلبغ بکند نباید خود را به مشتری تحمیل نماید. باید مشتری که به آن حوزه کاری علاقه دارد خود به سمت او برود . تقریبا همان چیزی که یک فروشگاه اینترنتی دارد.. صاحب کسب و کار فروشگاه اینترنتی را می زند مشتری سرچ می کند و در نهایت آنرا پیدا میکند. در این حالت بازاریابی جاذبه ای یا inbound marketing در حال انجام است. یعنی صاحب فروشگاه محتوای خوب تولید می کند راه را می چیند تا مشتری به سمتش برود.

outbound

روش دیگر بازاریابی روش outbondmarketing است.گاهی اوقات باید خودمان به سمت مشتری برویم چون مشتری نمی تواند ما را پیدا کند. باید کسب و کارمان را نشان بدهیم و اینکه ما هم هستیم و این خدمات و محصولات را ارایه می نماییم. و به مشتری نشان دهیم که احتمالا به کارهای ما علاقمند است پس شروع کن و از خدمات ما استفاده کن.

نکته ای که وجود دارد این است که از این ۲ مدل بازاریابی کدام بهتر است و کدام بیشتر به کار ما می آید؟

بازاریابی جاذبه ای یا inbound در بحث بازاریابی نوین یک نکته مثبت و خیلی مهم دارد و این است که اعتمادسازی اولیه عالی بوجود می آورد. چون در این حالت مشتری خود ما را پیدا می کند ما به سمت او نرفته ایم بلکه او از فروشگاه اینترنتی ما دیدن کرده و در صورت تمایل خرید را انجام میدهد در غیر اینصورت سایت را میبندد و خارج می شود.درواقع مشتری آزادی انتخاب دارد.

یک بحثی که وجود دارد این است که ما وقتی فرد را سمت خودمان می کشانیم که یک یا دوبار از خدمات ما استفاده کند چه inbound وچه outbounf اگر خدمات ومحصولات ما صرفا بد نباشد آن فرد به احتمال زیاد در کسب وکار و سرویس ما خواهد ماند و مشتری وفادار ما خواهد شد و به احتمال زیاد دنبال کسی بهتر از کسب و کار ما نخواهد گشت.

مثلا اینکه بعضی از کسب و کارها برای سری اول یکسری از آفرهای خاص ارایه می دهند قضیه از همین قرار است. می خواهند یکبار از خدمات و محصولات آنها استفاده بکنید احتمالا دیگر سراغ کسی دیگر نخواهید رفت.
در بعضی موارد حتی کسب و کارها از جیب میگذارند.

حال.. اگر ما کسب و کاری را انجام می دهیم و رقیبمان هم در بازاریابی نوین از این روش استفاده می کند ما باید یجوری خودمان را به مشتری برسانیم و از آن جامعه هدف استفاده بکنیم. اینجاست که outbound به کار ما خواهد آمد. در واقع بازاریابی outbound بد نیست اما جایگاهش متفاوت استبا چیزی که اکثرا فکر می کنند که اگر پول دارید تبلیغ بدهید اگر نه بروید سراغ سئو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *