صفحه آرایی چیست؟

صفحه آرایی و طراحی صفحات

نمونه کار صفحه آرایی

صفحه آرایی

صفحه آرایی و یا لی اوت چیست؟

صفحه آرایی چیست؟: وظیفه طراحان صفحه، سامان بخشیدن به عناصر صفحه است که بیننده را از طریق اطلاعاتی که در صفحه می باشد به بهترین نحو هدایت و راهنمایی کنند. در صفحه آرایی عناصر طراحی، حروف چاپی و گرافیک باید به شیوه های سامان و نظم یابد که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. معمولا طراحان از برخی شیوه های خاص استفاده می کنند تا عناصر درون صفحه را انتظام بخشند.

عناصر صفحه
۱- گرید( شبکه)
۲- ستون ها
۳- فضای سفید
۴- حاشیه عطف
۵- حاشیه ها

محدوده پیرامونی یک صفحه یا حاشیه نوعی فضای سفید محسوب می شود. و بعنوان فضایی برای تنفس استفاده می شود. اندازه حاشیه تاثیر مستقیمی بر میزان خوانایی، رنگ و جذابیت ظاهری صفحه دارد. اگر حاشیه بیش از حد پهن باشد، متن به نظر سبک تر می شود، در حالی که حاشیه باریک صفحه را سنگین تر، متراکم تر و دشوارتر می سازد.

ارتباط در صفحه آرایی

عموما یکی از اصلی ترین اهداف در طراحی گرافیک، انتقال دادن پیام می باشد. پیامی که مد نظر خالق طرح و یا نویسنده متن است، از این رو شخصیت طراح معمولا در طرح مشهود است.

گرید

در اکثر ملت ها و فرهنگ های مختلف تجربه استفاده کردن از گرید در نقاشی ، معماری، پارچه ها وجود دارد. در طراحی گرافیک هم در واقع گرید ساختار زیرین صفحه آرایی می باشد. و در معماری نیز اجراری طرح کلی را امکان پذیر می نماید.

طراحی جلد کتاب

طراحی جلد مجله

صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب

به جرات می توانیم بگوییم این مورد عموما یکی از عوامل و فاکتورهای اساسی است که بیننده را جذب خود کرده و کمک زیادی به انتخاب و مطالعه رسانه ما می کند.خوانا بودن و بحث زیبایی ظاهری دو تا از مهم ترین عللی می باشد که در صفحه آرایی حرفه ای و درست نقش فراوانی را ایفا خواهد کرد.

صفحه آرایی چیست؟

بطور خلاصه صفحه آرایی دقیقا هنری است که بتوان به وسیله آن مخاطب و بیننده را متوقف کنیم و توجه را به خود جلب نماییم.و آنها را به خواندن و مطالعه محتوایی که تولید کرده ایم وادار کنیم. پس ضروری و لازم است تا صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب ، مجله و .. با توجه به کاربردها و تاثیرات فراوانی که می گذارند جدی تر گرفته شود و اهمیت فراوان این شاخه از گرافیک بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

آموزش قدم به قدم طراحی جلد کتاب
آشنایی با قطع کتاب
آموزش صفحه آرایی کتاب
قطع کتاب چیست؟
انواع قطع کتاب در ایران
قطع کتاب را در واقع می توانیم به مقدار اندازه عرض و ارتفاع کتاب بگوییم. با توجه به وجود انواع قطع های متنوع کتاب با اندازه های مختلف در ایران که اکثرا هم متناسب با کاربردهای آن طراحی و صحافی می گردند، باید در ابتدا برای انتخاب اندازه قطع کتاب به این موضوع توجه کنیم.
مثلا قطع جیبی برای کتاب هایی است که به آسانی همراه فرد قرار می گیرند و جای زیادی را نمی گیرد.
رایج ترین قطع کتاب در ایران چیست؟
رایج ترین و پراستفاده ترین قطع کتاب در ایران، قطع وزیری می باشد. ابعاد قطع وزیری در حدود ۲۳ × ۱۶٫۵ می باشد.
از انواع قطع کتاب استاندارد در ایران می توانیم این موارد را نام ببریم:
قطع کتاب اندازه بعد از برش به سانتیمتر
سلطانی ۴۹*۳۴
رحلی بزرگ ۳۳*۲۴
رحلی کوچک ۲۸٫۵*۲۱
خشتی (۱) ۲۲*۲۲
خشتی (۲) ۱۹٫۵*۱۹٫۵
وزیری ۲۴*۱۷
رقعی ۲۱٫۵*۱۴٫۵
جیبی ۱۶*۱۱
پالتویی ۲۰*۱۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *