سخنرانی: ۱۰ نکته کلیدی یک سخنرانی موفق

همه آن چیزی را که باید روز سخنرانی انجام دهید

زمان، مکان و موضوع سخنرانی از قبل مشخص شده و شما اطلاعات لازم را تهیه کرده اید و آماده سخنرانی هستید. حالا زمان آن فرا رسیده که پشت تریبون قرار گرفته و هنرنمایی کنید. با رعایت نکات زیر می توانید نتیجه عالی بگیرید و بعد از سخنزانی بر بالای ابرها راه بروید. لذت یک سخنرانی خوب کمتر ازپرواز نیست.

۱ – زودتر برسید

در صورت امکان چند روز قبل از سخنرانی از محل سخنرانی بازدید کنید.
روز سخنرانی زودتراز وقت مقرر به محل سخنرانی برسید. اتاق را چک کنید. در صورت لزوم، صندلی و نور را تنظیم کنید.
میکروفون را تست کنید. تجهیزات صوتی و تصویری را تنظیم و تست کنید. فضای سخنرانی را حس کنید.
با کسی که قرار است شما را معرفی کند (مجری) صحبت کند. ریز برنامه ای سخنرانی را بگیرید. سخنران قبل و بعد از خودتان را بشناسید. با افرادی که وارد می شوند احوال پرسی کنید و با آنها یک رابطه نسبتا صمیمی ایجاد کنید.

 

ترس از سخنرانی

۲ – اصل قضاوت مثبت را به خودتان یاد آوری کنید

به یاد داشته باشید که قضاوت حضار نسبت به همه سخنرانها مثبت است مگر عکس آن ثابت شود.
آنها می خواهند شما موفق شوید چون هیچ مخاطبی دوست ندارد در یک سخنرانی کسل کنند و نا مطلوب بنشیند.
به خودتان یادآوری کنید که شما هم موفقیت مخاطبین را می خواهید. پیشنهاد و ایده شما می خواهد به آنها کمک کند که مشکلی را حل کنند، دستاوردی را کسب کنند و یا یک نیاز و حقی را برآورده سازند.

۳ – لبخند بزنید

قبل از اینکه سخنرانی را شروع کنید، مردم شما را نگاه می کنند و قضاوت اولیه شکل می گیرد. تبسم همراه صمیمیت را به همه ارزانی کنید. برای خلق یک تبسم واقعی، کسی را که خیلی دوست دارید در ذهن خود تجسم کنید. با اعتماد به نفس و هیجان زده به نظر برسید حتی اگر چنین احساسی را ندارید. با تصور موفقیت های آینده می توانید هیجان را ایجاد کنید. شما در راه درست قدم بر می دارید. تردید نکنید شروع سخنرانی سرآغاز موفقیتی دیگر است.

۴ – با اعتماد به نفس سمت جایگاه بروید

همه مشتاق شنیدن حرف های شما هستند پس وقتی که معرفی شدید با اعتماد به نفس به سمت جایگاه یا تریبون قدم بردارید و با مجری برنامه دست بدهید. حتی اگر تازه کار باشید کسی نمی داند، بنابراین با اطمینان، محکم و استوار قدم بردارید موفقیت منتظر شماست.

۵ – فضای جایگاه را فتح کنید

اگر از پشت تریبون سخرانی می کنید، یادداشت های خود را پایین بگذارید، میکروفون را به سمت دهان خود بچرخانید، پاهایتان را بکشید. نفس عمیق بکشید، به سمت بالا نگاه کنید و یک نفس دیگر بکشید. اگر هم بدون تریبون سخنرانی می کنید به جایگاه بروید، پاهایتان را صاف کنید، یک نفسی بکشید، به جمعیت نگاه کنید و نفسی دیگر بکشید و آرام بگیرید.

۶- با حضار ارتباط برقرار کنید

آرام و مهربان به حضار نگاه کنید. همه را از زیر نگاه خود بگذرانید. به یک شخص نگاه کنید، ارتباط چشمی برقرار کنید سپس به شخص دیگری نگاه کنید. با افرادی که نزدیک هستند در حد چند کلمه صحبت کنید، گاهی شوخی کوچک نیز کمک زیادی برای ایجاد ارتباط می کند.

۷- از حفظ سخنرانی کنید

کل سخنرانی خود را کلمه به کلمه نخوانید. اگر از پاور پوینت استفاده می کنید اسلاید ها را نخوانید. همه را کلافه می کنید حتی خودتان را. برای اینکه مطالب را فراموش نکنید می توانید نکات کلیدی و عنوان ها را در یک برگه کوچک یادداشت کنید. یادتان باشد که هدف شما رساندن یک پیام است نه خواندن همه کلمات متن سخنرانی.

۸ – چنان حرف بزنید که انگار دارید یک مکالمه زنده برگزار می کنید

از کلمات “من” و “شما” استفاده کنید، هر چیز دیگری _ مثل “ارادتمند شما” و “این گوینده” مغالطه آمیز به نظر می رسد. با این حال در متون قضاوتی و سرزنشی از گفتن “شما” اجتناب کنید ( تقریبا هر عبارتی که با “شما مردم” شروع شود بد تمام می شود). با زبان، تصاویر و عباراتی حرف بزنید که حضار براحتی بفهمند. اگر نیاز بود که از اصطلاحات مخصوص یک صنف استفاده کتید، فوری آن را تعریف کنید، مگر آنکه بدانید همه حضار آن را می فهمند.

۹ – خودتان باشید فقط خودتان

اگر شوخ طبعی دارید از آن استفاده کنید. اگر یک داستان گوی ماهر هستید، حتما یک داستان بگوئید. هرگز از سخنران دیگری تقلید نکنید هر چند که خیلی خوب باشد، در این صورت جعلی به نظر خواهید رسید. سعی نکنید منحصر به فرد یا جالب باشید. با تمام محدودیت های ترس و اشتیاق برای رضایت دیگران، کاملا خودتان باشید. در این صورت هم منحصر به فرد خواهید شد و هم جالب.

۱۰ – خودتان، احساس تان و تعهد تان را انتقال بدهید نه فقط محتوای متن را

هدف از سخنرانی این است که یک پیامی را به مخاطب برسانید به طوری که در ذهن او نسبت به موضوعی تاثیر بگذارد و یا حرکتی از او سر بزند که شما اتظار دارید. هدف شما خواندن بی کم و کاست متن سخنرانی نیست.
سخنرانی مسیری است که شما را به سرزمین موفقیت می رساند. در این مسیر با اطمینان قدم بردارید.

مدرس: وهاب عزیزی
نویسنده و مدرس سخنرانی و فن بیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *